Μέρες '98 ζει η Κροατία -Στα πέναλτι απέκλεισε τη Ρωσία

Μουντιάλ 2018 Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στους «4» του Μουντιάλ.
Οι Κροάτες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 4-3 στα πέναλτι πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα βρουν απέναντί τους την Αγγλία.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1, η παράταση 2-2 και έτσι όλα κρίθηκαν από την...
άσπρη βούλα.

Το σκορ άνοιξε για τη Ρωσία ο Τσερίσεφ στο 31' με σουτ-βολίδα έξω από την περιοχή, οι Κροάτες ισοφάρισαν στο 39' με τον Κράμαριτς, σκορ που δεν άλλαξε στο β' ημίχρονο και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Εκεί ο Βίντα έδωσε προβάδισμα στην Κροατία στο 100', για να ισοφαρίσει ο Φερνάντες (μοιραίος στα πέναλτι) στο 115' (και τα δύο γκολ με κεφαλιές).

Στα πέναλτι οι Ρώσοι αστόχησαν δύο φορές, οι Κροάτες μία, και έτσι η ομάδα του Ντάλιτς, που απέκλειση την Εθνική μας στα μπαράζ, ζει μέρες 1998, όταν και πάλι είχε φτάσει στα ημιτελικά του Μουντιάλ της Γαλλίας.